Krátká zpráva z veřejné diskuze o rezidentním parkování v Brně

Leave a Comment
Ve středu 26. října se na radnici Brno-střed konala beseda "Veřejný prostor a rezidentní parkování v Brně". Jak na podobné akce nechodím, na tuto jsem se vypravil. Jednak nalepili "zvací plakáty" na domovní dveře po celé ulici, jednak se mě to bytostně týká. Besedy se zúčastnili zástupci radnic města Brna a "středu", Brněnských komunikací a Nadace Partnerství (myslím, že ten jeden podle mého zcela nekompetentní člověk, tam byl za ně).


Sál byl téměř plný, všichni jsme vyplnili jakýsi dotazník, ve kterém jako vždy byly zcela ignorovány motorky a skútry jako dopravní prostředky, po krátkém úvodu, který byl z poloviny plný demagogických "faktů", jsme se přihlásili o lístečky s číslem a pak podle pořadí mohl každý položit několik otázek. Až na vystoupení několika "zoufalců" byly otázky z fóra k věci a na obecné principy a konkrétní situace. Bohužel, nicméně podle očekávání, se ukázalo, jak je celá koncepce brněnských "modrých zón" nedotažená.


Už jen to, že veškeré informace máš najít na webu www.parkovanivbrne.cz, který ale ještě nespustili, protože prý ještě nejsou jasné ceny a termíny a tak je prý lepší neříkat vůbec nic. Logika! Prozatím tě doména přehodí na rozhovor Matěj Hollan: Systém rezidentního parkování začneme v Brně postupně spouštět v roce 2017. Tam najdeš sice informací dost, pro představu určitě, ale ne zcela přesných.

I z toho je vidět, že rezidentní parkování v Brně prostě bude. Tečka. O tom se diskuze nevede. "Modré zóny" budou vyznačeny bílými čarami a dopravními značkami, nic se nemá přestavovat ani přistavovat. Prostě co nejlevněji. Přitom by mělo dojít i k revizi ostatního dopravního značení, což by mohlo být ku prospěchu, protože v Brně je značkových nesmyslů dost.

Současně se zruší vyhrazená parkovací místa pro komerční subjekty.

Vše započne v květnu 2017 nejstředovitějším brněnským středem. Pak se bude "nákaza" šířit od středu dál. Střed bude rozdělen na 28 oblastí.

Rezidentský poplatek by měl být ve stovkách, abonentský v tisícovkách ročně. Kdo je kdo? Viz výše uvedený rozhovor.

Vše bude vázáno na RZ (dříve SPZ) a trvalé bydliště. Nemáš-li trvalé bydliště, nemáš nárok. Nemáš-li k autu "právní vztah", nemáš nárok. Trvalé bydliště by se ve Brně-střed dalo obejít adresou "na magistrátu".

Kontrolovat značky zaparkovaných aut budou projíždějící kamerové vozy. Pro zlepšení ovzduší a budou celodenně městem kroužit další auta.

Jak to bude mít majitel nemovitosti mi není jasné, protože mi informace z besedy a z rozhovoru nepasují. Pro návštěvy včetně řemeslníků si koupíš "návštěvnický balíček" hodin a budeš muset zadávat on-line přes web povolení konkrétní značky do systému.

Pro ještě větší znechucení všech, kdo by chtěl snad do Brna ještě zajet, bude v uličkách třicítka. Jen myslím úředníci nějak nezvážili reálnou měřitelnost překročení omezené rychlosti.

Celý systém pak staví na webu a aplikacích pro mobily. Vůbec se tak město neohlíží na starší populaci. Nemluvě o nespolehlivosti takových řešení. Plánuje se aspoň možnost registrace do systému i na pobočkách dopravního podniku. Aby ne, když si uvědomíš, jak úžasně se dá dostat na Zvonařku 5, kde má být ústřední přepážka.

Při tom všem ÚŘEDNÍCI NEZNAJÍ poměr registrovaných aut, rezidentů a potřebných míst. Neznají relevantní vstupní data. Výsledky opatření jsou tak zcela na vodě. Rezidenční parkování se v Brně zavádí ne proto, že někdo spočítal, jak to pomůže, ale jen proto, že to jinde prý funguje. Což ale tvrdí povětšinou pouze "vrchnost". "Oběti" jsou opačného názoru.

Jediná opravdu pozitivní informace je tedy jen to, že za motorky a skútry se platit nebude a měly by pro ně vzniknout nově vyhrazená místa. Ale jak to bude ve skutečnosti...


P.S.: Jeden pán vystoupil s požadavkem na načárání parkovacích míst na Obilňáku. Jednomu přijde, že zavést vyznačením do parkování řád povede k lepšímu parkování. Sám jsem onehdy seznal, že je to jen klam a šalba. A kupodivu to ví i úředníci! A tak jsem se zeptal, proč, když to ví, v létě nechali načárat nesmyslně široká parkovací místa po rekonstrukci na ulici Pellicova, kde se tak přišlo tak o pět míst. Aha, za to úředníci nemůžou, to ta stavební firma, ta to měla v projektu a nikdo ji už zastavit nemohl. A že to zase nechají smazat, jak se budou vyznačovat rezidentní zóny. Ale jak smažou dál vyznačená místa jinými kostkami, to už nevěděli. Úředníci.

sobota 29. října 2016

0 komentářů:

Okomentovat